Rozwiązania pneumatyczne są coraz częściej wybierane przed przedsiębiorstwa. Powinieneś zwrócić uwagę na właściwą eksploatację oraz regularne kontrole serwisowe. Przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania instalacji sprężonego powietrza mogą być nieszczelności, i to właśnie na nich skupimy się w dzisiejszym artykule.

Instalacje sprężonego powietrza – czym jest nieszczelność

Nieszczelność w instalacji sprężonego powietrza występuje w przypadku niezamierzonego uwolnienia gazu do atmosfery. Mogą powstawać one w wyniku korozji, uszkodzonego elementu lub materiału, wibracji. Zauważalne są najczęściej na złączach lub połączeniach części w obwodzie pneumatycznym. Nieszczelności są jednak w większości przypadków niezależne od odpowietrzania sprężonego powietrza poprzez działanie zaworów i siłowników pneumatycznych, w których energia powietrza została już częściowo wykorzystana.

Instalacje sprężonego powietrza wykorzystują dużą ilość energii elektrycznej i w większości wypadków stanowią znaczną część całkowitego zużycia energii elektrycznej przez zakład. Zakłada się, że nieszczelności do 10% zużycia sprężonego powietrza są akceptowalne, ponieważ zniwelowanie ich do idealnego uszczelnienia jest bliskie niemożliwemu. 

10% straty mogą wydawać się spory odsetek, ale nieszczelności są często znacznie większe, niż oczekiwano. Podczas detekcji nieszczelności u naszego Klienta zidentyfikowaliśmy, że wycieki są na tyle duże, że generują około 500 000 zł strat rocznie.

Możesz szczegółowo zapoznać się ze studium przypadku: Pół miliona oszczędności podczas detekcji nieszczelności sprężonego powietrza

Bieżąca konserwacja instalacji sprężonego powietrza nabiera znaczenia podczas planu konserwacji systemu.

Dlaczego powinienem zlecić kontrolę wykrywania nieszczelności?

Oprócz nieszczelności będących źródłem strat powietrza, a tym samym zwiększonych kosztów operacyjnych, mogą one również stanowić punkt wnikania zanieczyszczeń do systemu. Wycieki będą się rozprzestrzeniać i pogarszać z czasem, jeśli nie zostaną podjęte działania zaradcze, w wyniku czego małe wycieki mogą urosnąć do znacznych ukrytych kosztów.

Zakłady przemysłowe mają zwykle wysoki poziom szumów tła, co maskuje wszelkie oczywiste oznaki małych wycieków. Utrudnia to zrozumienie skali nieszczelności. Staje się to całkowicie ukrytym wydatkiem dla operatorów instalacji i planistów konserwacji. Zidentyfikowanie wszystkich miejsc nieszczelności i usunięcie wszystkich usterek obniży koszty eksploatacji i poprawi jakość dostarczanego powietrza.

Jak wykryć nieszczelności?

Wycieki mogą stać się oczywiste, jeśli system powietrzny zawiera urządzenia do pomiaru przepływu, ponieważ wszelkie wskazania przepływu, gdy ta część systemu jest wyłączona, muszą odnosić się bezpośrednio do niego.

Nasłuchiwanie wycieków jest możliwe tylko podczas postoju, gdy cała instalacja jest wystarczająco cicha, aby można było usłyszeć wyraźne wycieki. Mniejsze mogą być poniżej progu słyszalności i dlatego brak syku ulatniającego się gazu nie oznacza braku wycieków. Nawet jeśli słychać wycieki, ich zlokalizowanie może być bardzo trudne, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

Metoda standardowa

Tradycyjną metodą bezpośrednią, która jest nadal szeroko stosowana, jest przemywanie podejrzanych stawów roztworem mydła. W przypadku nieszczelności utworzą się bąbelki, a oceniając liczbę i wielkość bąbelków, można ją zlokalizować. Jest to bardzo prosta metoda, ale bardzo czasochłonna, ponieważ każde połączenie musi być przetestowane indywidualnie.

Najbardziej skuteczna metoda wykrywania nieszczelności

Najlepszą metodą do identyfikacji miejsc nieszczelności jest wykorzystanie urządzenia do ultradźwiękowej detekcji sprężonego powietrza. Te urządzenia elektroniczne wykorzystują mikrofon zaprojektowany tak, aby był czuły na sygnały o wysokiej częstotliwości. Są one zwykle generowane przez wyciek gazu pod wysokim ciśnieniem. Obwody wykorzystują zasadę heterodyny do zmiany częstotliwości wykrytych sygnałów, tak aby stały się one słyszalne przez słuchawki.

Podsumowanie

W przypadku gdy podejrzewasz w swoim zakładzie nieszczelność instalacji sprężonego powietrza, najlepiej skontaktować się ze specjalistami. Wybierając Pneumatyka Łódź, zyskujesz gwarancję wieloletniego doświadczenia oraz pewność zastosowania profesjonalnych urządzeń do detekcji wycieków w systemach sprężonego powietrza.