Jeśli chodzi o wybór sprężarki powietrza dla Twojej firmy, masz szeroki zakres opcji. Przemysłowe sprężarki powietrza różnią się pod względem mocy, przepływu powietrza i ciśnienia, jakie mogą wytworzyć. Dostępne są również różne typy silników, rozmiary i konstrukcje, a użytkownik może wybierać rozmaite konfiguracje funkcji.

Ważne jest, abyś wiedział, jak wybrać kompresor, który spełni Twoje potrzeby i zapewni Ci oczekiwane rezultaty przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Jeśli na przykład kupisz taki, który nie ma wystarczającej mocy, nie będziesz w stanie niezawodnie wykonać swojej pracy. Może nawet uszkodzić sprzęt i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. Jeśli jednak kupisz system o większej mocy, niż potrzebujesz, wydasz więcej, niż to konieczne, a dodatkowe wydatki niekoniecznie przyniosą Ci jakiekolwiek korzyści.

Ze względu na te możliwości, ważne jest, aby dokładnie ocenić swoje potrzeby i rozważyć wszystkie opcje przy wyborze przemysłowej sprężarki powietrza. Ten artykuł może służyć jako przewodnik kupującego sprężarkę powietrza, z którego można skorzystać przy następnej potrzebie zakupu tego sprzętu. Zapoznanie się z każdym z poniższych czynników pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

sprezarka powietrza kompresor

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki powietrza

Rodzaj sprężarki powietrza, która będzie odpowiednia dla Twojej firmy, będzie zależał od sposobu, w jaki zamierzasz jej używać, narzędzi, z którymi zamierzasz jej używać, oraz dostępnych zasobów. Zamiast kupować model o największej mocy, na jaki Cię stać, lub najtańszy, który spełnia Twoje wymagania, powinieneś dokładnie ocenić swoje potrzeby i dostępne opcje. Oto czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

1. Kompresor stacjonarny czy przenośny? Stosowany wewnątrz czy na zewnątrz?

Większość przemysłowych sprężarek powietrza jest skonstruowana tak, aby stały w jednym miejscu w fabryce lub innym obiekcie. Niektóre zastosowania wymagają jednak przenoszenia ich z miejsca na miejsce, na przykład do różnych miejsc pracy. Ze względu na takie potrzeby, sprężarki są dostępne zarówno w wersji stacjonarnej, jak i przenośnej. Modele przenośne nie są tak wydajne jak stacjonarne, ale wysokiej jakości sprzęt nadal będzie w stanie wykonać zadanie.

Jeśli używasz kompresora przenośnego, jest również bardziej prawdopodobne, że będziesz jej używać na zewnątrz. Ta sprężarka, która będzie używana głównie na zewnątrz, będzie wymagała ochrony przed żywiołami (np. deszcz). Środowisko przemysłowe wewnątrz pomieszczeń może być jednak również dość surowe, więc sprężarki są zazwyczaj wyposażone w pewne funkcje ochronne.

Sprawdź 6 kluczowych czynników, które wpływają na miejsce ustawienia sprężarki.

2. Typ układu napędowego

Miejsce, w którym używasz komercyjnej sprężarki powietrza, będzie również odgrywać rolę w rodzaju napędu, który musisz mieć. Można wybrać między silnikiem elektrycznym a wysokoprężnym. Silniki elektryczne są zazwyczaj mniej kosztowne w eksploatacji i wymagają mniej konserwacji, ale wymagają stałego źródła energii elektrycznej. Jeśli pracujesz na różnych placach budowy, możesz nie mieć takiego dostępu i zamiast tego będziesz potrzebować sprzętu zasilanego olejem napędowym.

Niektóre sprężarki powietrza są wyposażone w napęd o zmiennej częstotliwości (VFD), który dostosowuje ilość zużywanej energii w zależności od wykonywanego zadania. Osiągają to poprzez zmianę częstotliwości i napięcia wejściowego silnika, co pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć koszty eksploatacji. Jednak maszyny z takimi napędami mogą być bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia i trudne warunki pracy.

3. CFM

Ważnym krokiem przy wyborze sprężarki powietrza jest określenie wielkości potrzebnej mocy. Producenci mierzą możliwości swoich maszyn na różne sposoby, z których wszystkie są przydatne przy wyborze idealnego sprzętu dla Twoich potrzeb. Stopy sześcienne na minutę (CFM) to jednostka miary przepływu powietrza, jaką może wytworzyć sprężarka. 

Aby określić potrzebną ilość CFM, należy zsumować wymagania wszystkich narzędzi, które mają być używane jednocześnie z agregatem sprężarkowym. Następnie zalecamy dodać do tej liczby 30 procent jako zabezpieczenie.

4. PSI

PSI, to jednostka ciśnienia, jakie może wytworzyć sprężarka. Ciśnienie PSI sprężarki powinno być równe lub wyższe niż ciśnienie najwyżej ocenianego narzędzia. PSI i CFM to dwa główne pomiary mocy, których będziesz używał przy wyborze sprężarki powietrza.

kompresor sprezarka powierza

5. Moc koni mechanicznych

Pomiary mocy mogą również dostarczyć przydatnych informacji o możliwościach sprężarki, ale nie są wykorzystywane jako główny czynnik przy wyborze komercyjnej sprężarki powietrza. Wartości CFM i PSI, których potrzebujesz, zazwyczaj pomaga określić ilość koni mechanicznych, które uzyskasz.

Producenci zazwyczaj mierzą moc roboczą lub znamionową silnika, czyli moc, jaką może on wytworzyć, gdy osiągnie swoje obroty robocze. Ten pomiar mocy jest najbardziej istotny dla procesu wyboru sprężarki powietrza.

Inne godne uwagi dane techniczne obejmują cykl pracy i współczynnik serwisowy. Cykl pracy może być przerywany lub ciągły. Określa on, czy silnik może pracować z pełną mocą przerywaną, czy ciągłą. Jeśli potrzebujesz pełnej mocy przez cały czas, będziesz potrzebował kompresora z ciągłym cyklem pracy.

Współczynnik serwisowy silnika określa procent mocy znamionowej, przy której może on bezpiecznie pracować i jest zazwyczaj wyższy niż moc znamionowa. Maszyny o wyższym współczynniku serwisowym mogą pracować bez awarii w bardziej niekorzystnych warunkach, takich jak niskie napięcie lub wysokie obciążenie rozruchowe.

6. Wymagania elektryczne

Przed zakupem sprężarki powietrza należy upewnić się, że jest ona kompatybilna z przyłączonym zasilaniem elektrycznym. Większość obiektów przemysłowych posiada prąd trójfazowy, podczas gdy budynki mieszkalne i komercyjne wykorzystują prąd jednofazowy. Należy również wybrać odpowiednie napięcie. Wykwalifikowany elektryk będzie w stanie określić wymagania elektryczne dla danego obiektu.

7. Koszty

Koszt jest również ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze przemysłowej sprężarki powietrza. Dokładne obliczenie potrzebnych specyfikacji może pomóc w utrzymaniu niskich kosztów, zapewniając, że nie kupisz systemu o większej mocy, niż jest to konieczne lub, co gorsza, takiego, który nie jest wystarczająco wydajny.

Cena kompresora nie jest jedynym czynnikiem kosztowym, który należy wziąć pod uwagę. Systemy wyższej jakości mogą być droższe na początku, ale w dłuższej perspektywie mogą przynieść oszczędności dzięki niższym kosztom eksploatacji i konserwacji oraz dłuższemu okresowi eksploatacji. Jeśli kupisz niezawodną jednostkę wysokiej jakości, będziesz musiał wydawać mniej na naprawy i nie będziesz musiał wymieniać jej tak szybko, co może sprawić, że dodatkowy wydatek z góry będzie tego wart.

Przeczytaj 7 wskazówek, jak obniżyć koszty sprężonego powietrza.

Podczas badań zwróć uwagę na wskaźniki wydajności i podaną żywotność istotnych komponentów. Gwarancje zapewnią Ci spokój ducha w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak. Weź również pod uwagę reputację produktu w zakresie trwałości, niezawodności i kosztów konserwacji. Skontaktuj się z nami – Pneumatyka Łódź to specjaliści z doświadczeniem. Jesteśmy po to, by pomóc przy wyborze optymalnego kompresora do Twojego zastosowania.