Stworzenie złożonej sprężarki powietrza w 1829 roku, przyniosło w późniejszych latach wiele wynalazków z użyciem tej technologii. Jest nim między innymi siłownik pneumatyczny, który pierwszy raz wykonano w 1872 roku. Zapraszamy do artykułu, w którym dowiesz się, do czego służą oraz jak działają. 

Pneumatyczny, czyli jaki?

Słowo pneumatyka pochodzi z greki – pneumatikos i łączy w sobie dwa słowa – wiatr i oddychać, co w rezultacie znaczy powietrze. Jest ono najtańszym i najbardziej powszechnym rodzajem gazu, z którym można pracować, jednocześnie niestanowiącym zagrożenia. 

Pneumatyczny, czyli taki, gdzie powietrze jest zasysane, a następnie sprężane, aby napełnić dany układ. To podstawowa informacja, by wiedzieć, jak działają siłowniki pneumatyczne.

Narodziny pneumatyki w Niemczech

Pneumatyka narodziła się w Niemczech. To właśnie tam, niemiecki fizyk Otto von Guericke wynalazł pompę próżniową, która wyciągała powietrze z podłączonego naczynia, i przetwarzała je w energię. Proste, podręczne urządzenie, z biegiem czasu stało się ogromną maszyną, stosowaną w wielu branżach. 

Zasada działania siłownika pneumatycznego

Siłownik pneumatyczny to metalowy cylinder, wykorzystujący ciśnienie powietrza i tłok do wykonywania pracy. W zależności od rodzaju siłownika, jego działanie odbywa się nieco inaczej.  

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Wyróżniamy dwa typy siłowników pneumatycznych:

  • siłownik jednostronnego działania, posiadający jeden zawór powietrza popychający tłok. Po usunięciu ciśnienia powietrza, tłok jest ponownie przepychany w przeciwnym kierunku przez mechanizm sprężynowy lub obciążający tłok. Ruch wykonywany jest tylko w jednym kierunku.
  • siłownik dwustronnego działania, czyli taki, który ma wiele zaworów powietrznych. Wtłaczane do cylindra powietrze działa na tłok, popychając go w danym kierunku. Dzięki obecności wielu zaworów, tłok nie musi cofać się tak samo, jak w siłowniku jednostronnym. Usuwane powietrze z innego zaworu, tworzy podciśnienie zasysające tłok w przeciwnym kierunku.  

W większości branż stosuje się siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania, ze względu na dodatkowe zastosowania i elastyczność. 

Siłowniki pneumatyczne – zastosowanie

Obecnie, zastosowanie siłowników pneumatycznych jest bardzo szerokie. Stosowane są w wielu branżach, wykonując przeróżne zadania. Decydując się na siłownik dwustronnego działania, praca będzie wykonana szybciej i wydajniej. Dla przykładu, siłowniki pneumatyczne są odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie drzwi oraz różnych zaworów. Służą do zdejmowania rzeczy z przenośników taśmowych na liniach montażowych.

Mogą również odkładać rzeczy z powrotem na przenośniki taśmowe po przejściu przez inną część maszyny. Siłowniki pneumatyczne są również niezwykle skuteczne w podnoszeniu i przenoszeniu towarów, które są zbyt ciężkie dla człowieka.

Każda branża, która wykorzystuje prasy lub stemple jako część procesu produkcyjnego, również będzie korzystać z wygody zapewnianej przez siłowniki pneumatyczne o pojedynczym lub dwustronnym działaniu.

Pozostałe branże siłowników pneumatycznych

Użycie siłowników pneumatycznych stale się poszerza. Najczęściej stosowane są w halach produkcyjnych. Montowane są na liniach produkcyjnych czy prasach, w większości branż przemysłowych. Dzięki nim pakowanie gotowych produktów jest szybsze. 

Znajdziemy je także w branży logistycznej. Ich użycie w platformach załadunkowych pozwala na ich efektywne otwieranie i zamykanie. 

Dobór siłowników pneumatycznych

Szeroki zakres wyboru siłowników może być problematyczny. Aby wybrany siłownik spełniał oczekiwania klienta, a przy tym normy ISO, wymiary mocowania i zewnętrze, a także siłę tłoka, zapraszamy do indywidualnego kontaktu z Pneumatyka Łódź. Siłowniki pneumatyczne z naszej oferty to produkty od najlepszych producentów. 

Pneumatyka Łódź Logo
Pneumatyka Łódź to nowoczesne rozwiązania w pneumatyce. Zapoznaj się z ofertą produktów lub skorzystaj z wielu usług przez nas realizowanych jak: budowa instalacji sprężonego powietrza, kompresorowni, pomiary, serwis kompresorów i filtracji. Zapraszamy do kontaktu!

Produkty pneumatyczne

Kompresory

Zbiorniki

Siłowniki pneumatyczne

Elektrozawory

Filtry

Reduktory

Adres

Pneumatyka Łódź Sp. z o.o.

NIP: 725 228 71 92

ul. Jaracza 108,

90-244 Łódź

 

+48 889 133 533

biuro@pneumatykalodz.pl