Osuszacze sprężonego powietrza charakteryzują się kluczowym znaczeniem dla wielu przemysłowych procesów produkcyjnych. Wymagają wysuszonego sprężonego powietrza, aby uzyskać najwyższą wydajność. Jest to m.in.:

  • produkcja żywności i napojów (branża F&B),
  • synteza związków chemicznych,
  • farmaceutyka. 

Różne procesy będą wymagały innego rodzaju oszuszaczy powietrza, co postaram się przedstawić w niniejszym artykule. 

Oszuszacz sprężonego powietrza – co to jest? 

Najprościej pisząc, jest to urządzenie, które usuwa parę wodną ze sprężonego powietrza do różnych celów, najczęściej przemysłowych. Są praktycznie niezbędne w wielu zastosowaniach wrażliwych na wilgoć. Zastanawiasz się, jak działa osuszacz powietrza? Występują one w wielu konfiguracjach i działają na różne sposoby.

Jakie wyróżniamy osuszacze sprężonego powietrza?

Najczęściej wyróżnia się sześć sposobów usuwania lub zmniejszenia ilości wody w sprężonym powietrzu:

  • Wykorzystanie chłodnicy końcowej 
  • Chłodzenie zbiornika sprężonego powietrza
  • Chemiczne osuszacze powietrza
  • Membranowe osuszacze powietrza
  • Suszenie rozpływające się / absorpcyjne
  • Suszenie regeneracyjne / adsorpcyjne

Każda z tych metod suszenia jest specyficzna, ma swoje wady i zalety. W tym artykule bardziej szczegółowo wyjaśnię te najczęściej spotykane.

Rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza

Istnieje kilka rodzajów osuszaczy sprężonego powietrza, w tym osuszacze chłodnicze, osuszacze sorpcyjne i osuszacze membranowe. Każdy typ osuszacza działa w inny sposób, aby usunąć wilgoć ze sprężonego powietrza.

Osuszacze chłodnicze działają poprzez schłodzenie sprężonego powietrza do temperatury, w której para wodna ulega kondensacji i może zostać usunięta z powietrza. Ten typ osuszacza jest zwykle używany w zastosowaniach, w których wymagany jest niski punkt rosy.

W osuszaczach sorpcyjnych do adsorpcji wilgoci ze sprężonego powietrza wykorzystuje się materiał sorpcyjny, taki jak żel krzemionkowy lub sito molekularne. Osuszacze te są często używane w zastosowaniach, w których wymagany jest bardzo niski punkt rosy.

Membranowe osuszacze powietrza wykorzystują półprzepuszczalną membranę do usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza. Osuszacze te są zwykle używane w zastosowaniach, w których wymagany jest umiarkowany punkt rosy.

Ogólnie rzecz biorąc, rodzaj osuszacza sprężonego powietrza, który najlepiej nadaje się do danego zastosowania, zależy od zawartości wilgoci i wymagań dotyczących punktu rosy sprężonego powietrza. Ważne jest, aby skonsultować się z ekspertem od sprężonego powietrza w celu ustalenia najlepszego typu osuszacza dla konkretnych potrzeb.