Siłowniki pneumatyczne to urządzenia mechaniczne, które dostarczają siłę liniową do różnych urządzeń i systemów. Wytwarzają one siłę poprzez doprowadzenie sprężonego powietrza do jednej strony zamkniętego cylindra i odprowadzenie go z drugiej strony. To działanie powoduje, że zespół tłok-pręt znajdujący się wewnątrz wysuwa się lub chowa. 

Prawidłowa instalacja siłowników pneumatycznych

Ważne jest, aby prawidłowo zainstalować siłowniki pneumatyczne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niedokładnego lub nierzetelnego działania i przedwczesnej awarii. Dotyczy to zwłaszcza siłowników pneumatycznych, które generują duże siły w niewielkiej obudowie. Nieprawidłowa instalacja może prowadzić do poważnych uszkodzeń sprzętu i/lub obrażeń operatora.

Poniżej omawiamy, jak prawidłowo zainstalować siłownik pneumatyczny. Dodatkowo podkreślamy znaczenie testowania systemu przed jego uruchomieniem oraz środki ostrożności, jakie należy podjąć podczas wykonywania instalacji. 

Jak prawidłowo zainstalować siłownik pneumatyczny?

Podczas instalacji siłownika pneumatycznego należy wziąć pod uwagę dwa zasadnicze punkty mocowania: korpus i koniec tłoczyska. Sposób zamocowania tych punktów zależy od zastosowania. 

W zastosowaniach statycznych, siłownik pneumatyczny może być zamontowany na stole maszynowym i sztywno przymocowany do jego konstrukcji. Zarówno siłowniki pneumatyczne jak i hydropneumatyczne są zazwyczaj montowane za pomocą prostokątnego przedniego mocowania kołnierzowego (zwanego również mocowaniem MF1 lub mocowaniem FH) lub otworów gwintowanych w przedniej części czoła (zwanego również mocowaniem MR1 lub mocowaniem UH) ze względu na generowane duże siły.

Jednak w niektórych siłownikach pneumatycznych stosuje się półsztywną metodę mocowania na czopach (MT1), która wykorzystuje podpory korpusu lub czopy i sworznie widełkowe. Pozwala to na ich obracanie się w miarę wysuwania i wsuwania tłoczyska. W rzadkich przypadkach może być stosowana metoda mocowania z bocznymi zaczepami (mocowanie MS2T). 

Inne rodzaje instalacji siłownika pneumatycznego

W przypadku skomplikowanych zastosowań siłowników pneumatycznych, cylinder musi mieć możliwość obracania się na swoich mocowaniach. Istnieje kilka rozwiązań dla tego wymogu montażowego. Na przykład, można zastosować przedni łącznik, centralny czop lub tylny zawias na korpusie siłownika, aby umożliwić siłownikowi i systemowi obciążenia osiągnięcie różnych stopni równowagi. Alternatywnie, na końcu tłoczyska można zastosować łącznik, przegub przedni lub ucho uniwersalne w celu zamocowania elementów obrotowych. Jeśli wybrana zostanie metoda mocowania na czopach, należy zapewnić, aby siłownik mógł swobodnie oscylować na mocowaniach, a połączenia rurowe mogły się zginać podczas pracy.  

Sprawdź, o czym pamiętać przy instalacji siłownika pneumatycznego

Niektóre z rzeczy, o których należy pamiętać podczas instalacji siłownika pneumatycznego, to: 

  1. Zminimalizowanie lub wyeliminowanie obciążenia bocznego. Obciążenie boczne jest bardzo szkodliwe dla siłowników pneumatycznych. Upewnij się, że siłownik jest prawidłowo wyosiowany i prawidłowo zamontowany, co może zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Złącze osiowania lub złącze zestawu matrycowego może również wyeliminować, lub zminimalizować obciążenie boczne podczas mocowania końcówki tłoczyska do oprzyrządowania. 
  2. Smarowanie prowadnic łożyskowych i przegubów. Prowadnice łożyskowe i przeguby należy smarować zgodnie z wytycznymi producenta. 

Przetestuj instalację siłownika pneumatycznego przed jego uruchomieniem

Przed uruchomieniem siłownika bardzo ważne jest przetestowanie całego systemu, aby upewnić się, że element uruchamia się z minimalnym oporem, a na pręcie występują minimalne obciążenia boczne. Testowanie można przeprowadzić za pomocą elastycznej linii powietrza i pistoletu do przedmuchiwania, aby sprawdzić, czy siłownik jest prawidłowo zainstalowany i czy może się swobodnie poruszać przy opublikowanych minimalnych ciśnieniach roboczych. Te operacje testowania powinny być zgodne z wytycznymi producenta dotyczącymi sekwencjonowania siłownika w celu wykonania podejścia, wycofania i intensyfikacji. 

Środki ostrożności podczas instalacji siłowników pneumatycznych

Istnieje wiele czynników, o których należy pamiętać podczas instalacji siłownika pneumatycznego. Aby zapewnić bezpieczną instalację, należy podjąć następujące środki ostrożności:

  1. Unikaj mocowania niepodpartych ładunków bezpośrednio do tłoczyska. Do podparcia ładunku należy użyć prowadnic rolkowych lub suwaka.
  2. Zminimalizuj momenty zginające. Zawieś koniec tłoczyska na prowadnicy rolkowej lub innej formie zewnętrznego prowadzenia, jeżeli ma długi skok wyjściowy i dużą masę ścinającą.  Zainstaluj zewnętrzne łożyska lub prowadnice, aby zredukować obciążenie boczne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
  3. Prawidłowo wyosiuj siłownik pneumatyczny i prowadzone ładunki. Zastosowanie złączy wyrównujących lub złączy matrycowych pozwoli przezwyciężyć minimalne problemy z wyrównaniem. 
  4. Stosuj odpowiednio klimatyzowane powietrze, zgodnie z zaleceniami producenta.  Filtracja cząstek stałych, usuwanie wody (wilgoci) i innych zanieczyszczeń jest ważne dla prawie każdego producenta siłowników i zaworów pneumatycznych.

Instalacje siłowników pneumatycznych – Pneumatyka Łódź

Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo wykonać instalację siłownika pneumatycznego, zwróć się do ekspertów z firmy Pneumatyka Łódź. Siłowniki pneumatyczne to nasza codzienność – dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu, posiadamy wiedzę i umiejętności, które pomogą wybrać sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb. Produkty z naszej oferty są starannie projektowane, montowane i instalowane, aby umożliwić większą kontrolę nad procesem, większą siłę wciągania i lepszą oszczędność kosztów.

Aby uzyskać więcej informacji na temat siłowników pneumatycznych lub naszej oferty produktów i usług, skontaktuj się z nami lub poproś o wycenę już dziś.