Zapobiegaj błędnym wnioskom wynikającym z nieprawidłowych pomiarów przepływu sprężonego powietrza. Przepływomierze są świetnymi narzędziami do pomiaru i zarządzania zużyciem energii, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane i zainstalowane. Mogą one wykrywać nieszczelności sprężonego powietrza znacznie szybciej niż czujnik ciśnienia, mogą być wykorzystywane do alokacji kosztów oraz do monitorowania wydajności i zarządzania konserwacją. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak prawidłowo je zainstalować. W dzisiejszym artykule podamy kilka eksperckich wskazówek, jak najlepiej wykorzystać przepływomierz.

1. Wybierz właściwy typ przepływomierza dla swojej aplikacji

Czy powietrze jest mokre czy suche? Czy do Twojej aplikacji najlepszy jest przepływomierz liniowy? Wybierz odpowiednią technologię i typ, który pasuje do Twojego zastosowania. Możesz także skontaktować się ze specjalistami Pneumatyka Łódź, aby mieć pewność o właściwym doborze przepływomierza

Dobrą praktyką jest zaplanowanie normalnego (średniego) przepływu sprężonego powietrza na poziomie 50% do 75% pełnego zakresu miernika. Nie zalecamy używania przepływomierza przy <10% jego pełnego zakresu przepływu. Kiedykolwiek jest to możliwe, należy wybrać przepływomierz, który będzie działał w granicach swojego średniego zakresu specyfikacji.

2. Upewnij się, że jakość powietrza odpowiada przepływomierzowi

Niezależnie od typu, każdy przepływomierz jest wrażliwy na zanieczyszczenia w powietrzu. Na przykład, lepkie cząstki mogą przylegać do termicznego przepływomierza masowego, a małe cząstki ścierne mogą z czasem ścierać powierzchnię czujnika. Zalecamy umieszczanie termicznych przepływomierzy w suchym powietrzu za wszystkimi filtrami oczyszczającymi powietrze, aby zapobiec degradacji czujnika. Również w przypadku przepływomierzy różnicy ciśnień połączenie zbyt dużej ilości wody i zanieczyszczeń może zatkać czujnik.

Być może zainteresuje Cię nasz ostatni wpis: Podstawowe informacje o filtracji sprężonego powietrza.

3. Uważaj na zmiany temperatury

Jeśli temperatura zmienia się gwałtownie, może to wpłynąć na dokładność pomiaru przepływomierza, a ekstremalne temperatury mogą również skrócić jego żywotność. Należy unikać dużych wahań temperatury, które można znaleźć za nieprawidłowo działającymi osuszaczami sorpcyjnymi. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie maksymalnej temperatury znamionowej przepływomierza, aby upewnić się, że w najgorszych warunkach, w miejscu zainstalowania przepływomierza, nie dojdzie do jego przegrzania i uszkodzenia.

4. Wybierz przepływomierz sprężonego powietrza typu 3w1

Termiczny przepływomierz dostępny od ręki w sklepach budowlanych mierzy tylko przepływ masowy sprężonego powietrza. Bez ciśnienia i temperatury nie daje to pojęcia o tym, co naprawdę się dzieje. Uzyskaj pełny obraz, wybierając przepływomierz badający przepływ sprężonego powietrza, ciśnienie i temperaturę.

5. Bądź świadomy warunków przepływu wstecznego

Przepływ w przewodach sprężonego powietrza może niespodziewanie odwrócić kierunek i tylko dwukierunkowy przepływomierz może to ujawnić. Przepływ wsteczny może wykazać problemy z sieciami pierścieniowymi, wieloma sprężarkowniami, zaworami zwrotnymi, nieszczelnościami wewnątrz sprężarek, spustami, filtrami i osuszaczami. Pomiar przepływu w obu kierunkach jest kluczową informacją dla zrozumienia systemu sprężonego powietrza.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki przepływomierz sprężonego powietrza wybrać, skontaktuj się z Pneumatyka Łódź.