Jednym z elementów systemu sprężonego powietrza, jest niewątpliwie ważny osuszacz sprężonego powietrza. Podczas korzystania z narzędzi pneumatycznych lub maszyn napędzanych powietrzem, osuszacz powietrza jest koniecznością. 

Dlaczego warto stosować osuszacz sprężonego powietrza?

Jak sama nazwa wskazuje, osuszacze powietrza służą do usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza, dzięki czemu powietrze jest bardziej suche. W ten sposób cenne narzędzia i maszyny są chronione przed wodą i rdzą. Chronione są również przewody i instalacje sprężonego powietrza.

Skąd bierze się woda w układach sprężonego powietrza?

Sprężarki zasysają dużo powietrza i sprężają je do około 7-krotnej objętości (czyli do ciśnienia 7 barów). Zasysane powietrze zawsze zawiera wodę. Podczas gdy powietrze może być sprężone, woda nie. 

Powiedzmy, że Twoja sprężarka zasysa 7 m3 powietrza na godzinę i spręża je do 1 m3 powietrza pod ciśnieniem 7 barów. 7 m3 zassanego powietrza zawiera wodę (jak całe powietrze wokół nas). Po sprężeniu jest tylko 1 metr sześcienny powietrza, ale wciąż z taką samą ilością wody!

Kiedy powietrze jest odprowadzane ze sprężarki, jest gorące i wilgotne. 1 m3 gorącego sprężonego powietrza nadal zawiera taką samą ilość wody, jaką zawierało 7 m3 zimnego powietrza przed sprężeniem.

Temperatura sprężonego powietrza

Zazwyczaj sprężone powietrze przechodzi przez chłodnicę końcową, która schładza je do temperatury o około 20 stopni wyższej niż pokojowa (około 40 stopni Celsjusza).

Podczas schładzania, dużo wody będzie się skraplać i będzie unosić się z powietrzem w postaci małych kropelek.

Na końcu chłodnicy wtórnej powinien znajdować się syfon wody kondensacyjnej, który usunie całą wodę, która się utworzyła.

Teraz powietrze opuszcza sprężarkę w temperaturze około 40 stopni, ale nasycone wodą. Jest tuż przy temperaturze punktu rosy (punkt rosy = temperatura, w której tworzy się kondensat. Jest to moment, w którym powietrze osiąga 100% wilgotności względnej i nie jest w stanie utrzymać więcej wody).

Z każdym etapem dalszego schłodzenia sprężonego powietrza, skrapla się więcej wody. Biorąc pod uwagę, że powietrze, które opuszcza chłodnicę końcową sprężarki, jest o około 20 stopni cieplejsze od temperatury pokojowej, pojawia się problem.

Sprężarka, która dostarcza 20 litrów powietrza na sekundę, dostarcza również 24 litry wody dziennie!

Około 15 z tych litrów zostałoby usunięte w tej chłodnicy końcowej. Kolejne 7 litrów zostałoby usunięte w osuszaczu (czynnika chłodniczego).

Gdyby nie osuszacz sprężonego powietrza, większość z tych 7 litrów znalazłaby się w przewodach sprężonego powietrza, zbiorniku oraz w narzędziach i maszynach.

Jak osuszyć sprężone powietrze

Istnieje kilka sposobów osuszania sprężonego powietrza.

  • Poprzez obniżenie temperatury, a następnie ponowne jej podgrzanie. W niskiej temperaturze utworzy się kondensat, z którego można odprowadzić wodę. Po ponownym ogrzaniu powietrze jest suche. Proces ten jest stosowany w chłodniczych osuszaczach sprężonego powietrza.
  • Nadsprężanie. Nadmiernie sprężone powietrze jest chłodzone. Powstały kondensat jest usuwany, a następnie powietrze jest rozprężane do normalnego ciśnienia roboczego. Jest to kosztowne rozwiązanie i rzadko stosowane.
  • Absorpcja. Woda w sprężonym powietrzu jest chemicznie związana z materiałem absorpcyjnym. Woda rozpuszcza się w materiale. Zarówno materiał jak i woda są następnie odprowadzane.

Chłodnicze osuszacze sprężonego powietrza

Chłodnicze osuszacze sprężonego powietrza wykorzystują małą lodówkę do schłodzenia sprężonego powietrza do temperatury około 3 stopni Celsjusza.

Przy tak niskiej temperaturze tworzy się kondensat, który jest usuwany przez syfon. Gdy cała woda zostanie usunięta, powietrze jest ponownie podgrzewane do temperatury pokojowej. Powietrze jest teraz suche i nie tworzy wody, dopóki utrzymuje się w temperaturze powyżej 3 stopni Celsjusza.

Desykacyjne osuszacze sprężonego powietrza

Desykantowe osuszacze powietrza wykorzystują desykant do usuwania wody ze sprężonego powietrza. Zasadniczo woda łączy się z powierzchnią środka osuszającego, w wyniku czego powietrze staje się bardziej suche. Co jakiś czas osuszacz jest ponownie wytwarzany. Jest to wykonywane automatycznie przez osuszacz. Przedmuchuje on suche, gorące powietrze, aby usunąć z niego wodę. Osuszacz jest teraz gotowy do ponownego wykonania swojej pracy. Osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza mogą osiągać znacznie niższe punkty rosy, nawet do -70 stopni Celsjusza.

Który osuszacz sprężonego powietrza jest odpowiedni dla Ciebie?

To zależy głównie od tego, jaki jest cel zastosowania sprężonego powietrza. Zazwyczaj wystarczy chłodniczy osuszacz sprężonego powietrza. Obniży on ciśnieniowy punkt rosy do około 3 stopni Celsjusza. Oznacza to, że tak długo jak temperatura powietrza nie spadnie poniżej 3 stopni Celsjusza, jesteś bezpieczny.

Aby precyzyjnie dobrać osuszacz sprężonego powietrza do Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na dobranie właściwych rozwiązań do konkretnych zastosowań.