Osuszacz powietrza w instalacji sprężonego powietrza jest inwestycją o decydującym znaczeniu z jednego prostego powodu: usuwa on wilgoć, która może uszkodzić zarówno instalację, jak i urządzenia. Przeczytaj poniższy artykuł, aby szczegółowo dowiedzieć się, kiedy i jaki osuszacz powietrza zastosować.

Wilgoć w instalacji sprężonego powietrza

Wilgoć jest wrogiem metalu i maszyn. Gdy woda dostanie się do sprężarki powietrza, może spowodować rdzewienie metalu i pleśń we wnętrzu narzędzi i instalacji. Jest to szczególnie niepożądane zjawisko w branży medycznej i spożywczej, gdzie zanieczyszczenie na końcu linii może sparaliżować działalność. W efekcie powstaną ogromne koszty, związane z przestojami oraz serwisem instalacji sprężonego powietrza

Wilgoć powoduje uszkodzenia sprężarek powietrza, zwłaszcza silników i zaworów. Choć osuszacz powietrza może być postrzegany jako dodatkowy wydatek, należy pamiętać, że koszty związane z zanieczyszczeniem produktu lub wstrzymaniem produkcji byłyby wyższe. 

Jakiego typu osuszacza powietrza potrzebujesz? 

Osuszacze powietrza pomagają uniknąć negatywnych skutków wilgoci w systemie sprężarki powietrza. Rodzaj wybranego osuszacza zależy w dużej mierze od lokalizacji sprężarki i sposobu wykorzystania sprężonego powietrza. 

Przyjrzyjmy się szybko dostępnym typom osuszaczy powietrza:

  1. Osuszacze sorpcyjne

Osuszacze te wykorzystują materiały takie jak żel krzemionkowy aktywowany tlenkiem glinu lub inne sita do usuwania wilgoci z powietrza. To podejście jest korzystne dla firm przemysłowych, oraz w miejscach, gdzie przewody narażone są na ryzyko zamarznięcia. 

  1. Osuszacze chłodnicze

W przypadku tych osuszaczy, wykorzystują one czynnik chłodniczy do schładzania sprężonego powietrza, a następnie usuwają wilgoć przed ponownym podgrzaniem powietrza. Wszystko to dzieje się przed wprowadzeniem powietrza do rurociągu w celu jego zastosowania. Filtracja cząstek stałych usuwa brud, rdzę i inne zanieczyszczenia, zanim dotrze ono do miejsca przeznaczenia. 

Wybór właściwego osuszacza dla danego zastosowania

Osuszacze powietrza zostały opracowane w celu zmniejszenia narażenia na niekorzystny wpływ wilgoci w sprężonym powietrzu i jego zastosowaniach. Długotrwałe narażenie na działanie wilgoci skraca żywotność sprzętu i zwiększa ryzyko zanieczyszczenia. 

Przeczytaj także: Osuszacze powietrza: jak wybrać ten właściwy?

Doświadczony specjalista z zespołu Pneumatyka Łódź może pomóc w wyborze osuszacza odpowiedniego dla Twojej firmy i pomóc w długotrwałej ochronie sprzętu.

Czyste, suche powietrze to ważna inwestycja, dzięki której Twój system będzie działał przez długi czas. Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu osuszacza sprężonego powietrza do konkretnego zastosowania.