Zbiornik sprężarki powietrza jest istotnym elementem zapewniającym efektywne działanie całej instalacji sprężonego powietrza. Posiadanie odpowiedniego zbiornika powietrza dla danego zastosowania jest kluczowe dla uzyskania najlepszych wyników. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, jak dobrać wielkość zbiornika sprężonego powietrza podczas budowania systemu właściwego dla danej firmy.

Dobór rozmiaru sprężonego powietrza

Poniżej znajdują się informacje potrzebne do doboru rozmiaru zbiornika sprężonego powietrza dla sprężarek tłokowych, stacjonarnych lub śrubowych. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku ogólnym wytycznym dotyczącym wymiarowania zbiorników.

Wytyczne wymiarowania zbiorników sprężonego powietrza

Pojemność zbiornika sprężonego powietrza, która będzie potrzebna w zakładzie, zależy od następujących czynników:

  • Jaka jest wydajność sprężarki powietrza?
  • Jakie są najwyższe wymagania przy maksymalnym zapotrzebowaniu?
  • Jaka jest stałość przepływu powietrza?
  • Jaka jest średnica przewodów rurowych?

Przy określaniu wielkości sprężarki powietrza dobrą wskazówką jest to, że 1/3 powinna być magazynem mokrym, a 2/3 suchym. 

Dobór wielkości zbiornika dla sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe wymagają zastosowania zbiornika do przechowywania powietrza i eliminacji pulsacji. Zbiornik musi być wypełniony wystarczającą ilością powietrza, aby narzędzia lub niezbędny sprzęt mogły pracować. Właściwe dobranie rozmiaru jest ważne, aby nie trzeba było przerywać używania niezbędnego narzędzia w celu oczekiwania na ponowne napełnienie zbiornika.

Użycie tego wzoru może nie wyeliminować konieczności czekania pomiędzy napełnieniami zbiornika, ale z pewnością zmniejszy ilość razy, kiedy jest to potrzebne.

Dobór wielkości zbiornika dla stacjonarnych sprężarek powietrza

Dobór zbiornika do niestandardowych zastosowań stacjonarnych jest bardziej złożony i powinien być wykonany przez wykwalifikowanego inżyniera. Przy ustalaniu wielkości zbiornika należy wziąć pod uwagę zmiany objętości i ciśnienia, wielkość sprężarki powietrza, wielkość i długość rur lub węży oraz strategię układu sterowania.

Kluczowe dane i wartości sprężarek powietrza

Oto najważniejsze kluczowe liczby, na które należy zwrócić uwag przy wyborze sprężarki:

Wydajność poboru [l/min]

Wydajność wlotowa to ilość powietrza, którą urządzenie pobiera w celu jego sprężenia i przetworzenia na sprężone powietrze. Wartość podawana jest w litrach na minutę (l/min). Wydajność wlotowa sprężarki tłokowej jest zawsze większa od wydajności wyjściowej, która jest znacznie ważniejsza. 

Wydajność ssania sprężarki

W przypadku sprężarki śrubowej sytuacja jest inna. Nie rozróżnia się między wydajnością zasysania a wydajnością wyjściową, ponieważ straty sprężonego powietrza (zwane również przedmuchiwaniem) są znacznie mniejsze niż w przypadku sprężarki tłokowej. Strata ciśnienia w sprężarce śrubowej jest na ogół mniejsza niż 0,2%.

Wyjście / dostawa [l/min]

Wydajność wyjściowa sprężarki, wskazuje ilość sprężonego powietrza, jaką może dostarczyć sprężarka. Ten parametr jest najważniejszą wartością porównawczą. Wydajność wyjściowa jest określana na podstawie normy. W zależności od ciśnienia wyłączenia danej sprężarki, wydajność tłoczenia jest mierzona przy ciśnieniu wstecznym pomiędzy 6 a 8 bar. W praktyce rzeczywista wydajność sprężarki może więc różnić się od podanej wartości, ponieważ wartość ta zależy od ciśnienia zadanego.

Wielkość zbiornika sprężarki

Ten aspekt wskazuje objętość zbiornika sprężonego powietrza. W zależności od wymagań i zastosowania, objętość zbiornika może być ważną wartością porównawczą sprężarki. Ta wartość charakterystyki sprężarki wskazuje, jak duża jest objętość napełnienia zbiornika sprężonego powietrza.

Im większa wielkość zbiornika, tym większy zapas sprężonego powietrza, a tym samym mniejsze obciążenie sprężarki, gdyż nie musi się ona tak często uruchamiać. Silnik uruchomi się ponownie dopiero wtedy, gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie poniżej minimalnego poziomu.

Wielkość zbiornika podawana jest w litrach.

Moc [W]

Moc kompresora opisuje siłę silnika elektrycznego, który napędza tłok. Moc podawana jest w watach lub koniach mechanicznych.

Jako wskaźnik sprężarki, moc elektryczna ma jedynie drugorzędne znaczenie, ponieważ moc wyjściowa – czyli rzeczywisty wydatek powietrza – jest tu znacznie bardziej decydująca.

Czy masz pytania dotyczące doboru rozmiaru sprężarki?

Dobór zbiornika dla systemu sprężonego powietrza może być skomplikowanym przedsięwzięciem. Jeśli masz pytania lub chcesz omówić swój system, dobrze jest porozmawiać z firmą, która ma doświadczenie w sprzedaży sprężarek powietrza, aby mieć pewność, że otrzymujesz właściwe informacje. Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci zacząć!