Siłowniki pneumatyczne są niezbędne w setkach różnych gałęzi przemysłu i mają wiele zastosowań. Aby zrozumieć, w jaki sposób można zastosować siłowniki pneumatyczne, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Niniejszy artykuł odpowie na pytania: 

  • czym jest siłownik pneumatyczny, 
  • jak działa siłownik pneumatyczny
  • jakie są różne dostępne typy,
  • jakie są funkcje siłownika pneumatycznego?

Czym jest pneumatyczny układ napędowy?

Siłowniki pneumatyczne to wysoce niezawodne, wydajne i bezpieczne źródła sterowania ruchem, które wykorzystują sprężone powietrze lub gaz do przekształcania energii w ruch obrotowy lub liniowy. Są one szczególnie przydatne do wielokrotnego otwierania i zamykania zaworów oraz do innych zastosowań przemysłowych, w których użycie energii elektrycznej mogłoby spowodować pożar lub zapłon. Siłowniki są powszechnie stosowane do sterowania zaworami, które kierują ruchem płynów w przemyśle chemicznym i przetwórczym.

Jak działa siłownik pneumatyczny?

Działanie siłownika pneumatycznego polega na tym, że gaz pod ciśnieniem – najczęściej sprężone powietrze – dostaje się do komory, w której wzrasta jego ciśnienie. Po wytworzeniu wystarczającego ciśnienia w porównaniu z ciśnieniem atmosferycznym na zewnątrz, następuje kontrolowany ruch kinetyczny urządzenia, takiego jak tłok lub przekładnia. Ruch ten może być skierowany w linii prostej lub po okręgu.

Ponieważ zamiana sprężonego gazu na energię może być w dużym stopniu kontrolowana, a także jest niezawodna i powtarzalna, siłowniki pneumatyczne są jednymi z najpopularniejszych urządzeń mechanicznych stosowanych w wielu nowoczesnych gałęziach przemysłu.

Sprawdź dokładny opis, jak działa siłownik pneumatyczny.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Istnieją dwie podstawowe odmiany pneumatycznych siłowników liniowych – jednostronnego i dwustronnego działania. Obydwa działają na zasadzie popychania tłoka do przodu, ale główne różnice polegają na sposobie powrotu i liczbie otworów powietrznych.

Siłowniki jednostronnego działania mają jeden otwór, przez który do cylindra wpływa powietrze. Ciśnienie wzrasta i popycha tłok do przodu lub do tyłu, w zależności od tego, czy jest to typ pchający czy ciągnący. Duża sprężyna powoduje powrót tłoka do pozycji wyjściowej, przygotowując go do kolejnego uderzenia ciśnienia. Sprężyna jest umieszczona wewnątrz cylindra lub na zewnątrz.

Siłowniki dwustronnego działania nie posiadają sprężyny, lecz dwa otwory, po jednym na obu końcach tłoka. Pierwsze ciśnienie popycha tłok do przodu, co stanowi wspólny etap procesu dla obu modeli. Następnie drugi impuls ciśnienia po drugiej stronie cylindra popycha tłok z powrotem na miejsce. Urządzenie wywiera nacisk tam i z powrotem, tworząc płynny ruch liniowy.

Zazwyczaj siłowniki dwustronnego działania są lepsze do zastosowań przemysłowych wymagających szybkości i siły, ponieważ zapewniają większą siłę w szybszym tempie. Zapewniają też dłuższy okres eksploatacji przed koniecznością wymiany. W porównaniu z nimi są jednak droższe. Siłowniki jednostronnego działania mają również inne zalety oprócz kosztów. Mają prostszą konstrukcję, są bardziej kompaktowe i wymagają o połowę mniej sprężonego powietrza do działania.

Zastosowania siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne mają wiele różnych zastosowań. Do najbardziej powszechnych i popularnych zastosowań należą tłoki i komory zapłonowe w pojazdach napędzanych benzyną. Wykorzystują one zapłon powietrza i benzyny do wytworzenia siły pod ciśnieniem, która ostatecznie porusza tłok i przekształca energię w wał korbowy samochodu. Jednak większość siłowników pneumatycznych wykorzystuje jedynie sprężony gaz bez zapłonu do wytworzenia pożądanej siły mechanicznej.

Oprócz konwencjonalnych spalinowych silników samochodowych, siłowniki pneumatyczne są niezbędne w sprężarkach powietrza, maszynach pakujących i produkcyjnych, tubach pocztowych oraz urządzeniach transportowych, takich jak kolej i samoloty. Są one również niezbędne w wielu innych sytuacjach przemysłowych wymagających sterowania przełącznikami, pompami lub czujnikami.

Podsumowanie

Jako jeden z czołowych dystrybutorów siłowników pneumatycznych, firma Pneumatyka Łódź jest gotowa dostarczyć Ci potrzebny sprzęt od przodujących producentów. Ponadto, dzięki naszemu doświadczeniu i dbałości o klienta, wsparcie techniczne dostarczane wraz z naszymi siłownikami jest bezkonkurencyjne. Skontaktuj się z nami już teraz, aby uzyskać opisy produktów, wskazówki dotyczące wyboru i inne informacje.