Sprężarkę powietrza, która wymaga serwisu, rozpoznasz natychmiast. Na silniku sprężarki, zbiorniku odbiorczym i przewodach tworzy się gruba warstwa kurzu i oleistej substancji, co oznacza, że poziom oleju może wymagać uzupełnienia, a filtry mogą wymagać wymiany.

Z pewnością nie ma w tym nic dziwnego. Sprężarki powietrza wymagają regularnego serwisowania, chociaż to, jak często bardzo zależy od pracy, jaką wykonuje sprężarka i szerszego spojrzenia na środowisko, w którym pracuje. Zapraszamy do artykułu.

Czynniki wpływające na częstotliwość serwisu

Sprężarki powietrza, w których utrzymaniu pomagamy, wykonują setki różnych zadań. Oczywiście niektóre tworzą więcej zanieczyszczeń niż inne. Piły, opryskiwacze do farb, szlifierki, wiertarki i wiele innych urządzeń współpracujących ze sprężarką, zazwyczaj generują duże ilości cząstek stałych. Nawet najbardziej wydajny system odciągowy nie jest w stanie ich wszystkich usunąć. Niektóre cząstki trafiają z powrotem do sprężarki, gdzie mogą zatykać filtry i wloty, zmuszając silnik do cięższej pracy, a tym samym skracając żywotność sprężarki.

Pozornie optymalne środowisko do pracy sprężarki powietrza

Nawet jeśli sprężarka wykonuje zadanie, które jest w dużej mierze wolne od zanieczyszczeń, czynniki środowiskowe nadal mogą stanowić problem. Mogą to być zanieczyszczenia wytwarzane w innych miejscach budynku, ale równie dobrze mogą to być nawet pyłki i trawy, jeśli Twój obiekt znajduje się w środowisku wiejskim. 

Jak często należy wykonywać serwis sprężarki powietrza?

Serwisowanie sprężarki powietrza może być przeprowadzane w ustalonych odstępach czasu (np. co 12 miesięcy), ale częściej opiera się na godzinach. W związku z tym serwis trwający co 3000 godzin pracy sprężarki, może być przeprowadzany w odstępach od 6 do 9 miesięcy, w zależności od poziomu aktywności w tym okresie.

Wymagania serwisowe sprężarek powietrza

Minimalne wymagania serwisowe (dla sprężarek o niskim zużyciu w środowisku o niskim poziomie zanieczyszczeń) mogą wynosić nawet okres 2 lat. Najwyższy poziom eksploatacji może sprawić, że sprężarka osiągnie wymaganą liczbę godzin pracy w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Ważne jest, aby te limity pozostały elastyczne, z możliwością skalowania usług w górę lub w dół, gdy zajdzie taka potrzeba. Zawsze jest to kwestia indywidualna i prowadząc stałe współprace w tym zakresie, Pneumatyka Łódź odpowiedzialnie wyznacza cykle serwisowe sprężarek powietrza.

Regularny serwis sprężarki powietrza gwarancją długiej żywotności

Serwisowanie i konserwacja Twojego samochodu to oczywistość. Dlaczego nie zrobiłbyś tego samego dla swojej sprężarki powietrza? Serwisowanie sprężarki jest ważne, aby uniknąć przestojów i obniżenia wydajności z powodów, którym można było zapobiec.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak utrzymać sprężarkę w doskonałym stanie:

  • Regularna wymiana filtrów: od 1000 do 2000 godzin pracy sprężarki, powinny to być filtry powietrza, oleju i panelu (jeśli dotyczy).
  • Wymiana oleju: Niezależnie od użytkowania, olej z biegiem czasu ulega degradacji i wymaga wymiany. Zdegradowany olej może spowodować zatarcie bloku śrubowego, co jest bardzo kosztowną naprawą. Znacznie tańsza jest wymiana oleju co najmniej raz do roku (dokładny czas można znaleźć w instrukcji obsługi sprężarki).
  • Zakup właściwego oleju: Zakup wysokiej jakości oleju do Twojej sprężarki gwarantuje, że urządzenie pracuje z najlepszą wydajnością i zwiększa żywotność Twojego zapotrzebowania na sprężone powietrze.
  • Inne elementy listy kontrolnej:
    • Sprawdzenie, czy odpływy kondensatu działają prawidłowo.
    • Weryfikacja zaworów spustowych i/lub zaworów przełączających.
    • Oczyszczenie i sprawdzenie sprężarki powietrza.

Podsumowanie

Regularny serwis oraz utrzymanie sprężarki powietrza w optymalnym stanie to gwarancja długiej i nieprzerwanej żywotności urządzenia. Dzięki temu nie będą występowały kosztowne przestoje. Najważniejsze, że nie wszystko leży po Twojej stronie. Skontaktuj się ze specjalistami Pneumatyka Łódź, aby podjąć współpracę w ramach regularnego serwisu Twoich urządzeń. Zapraszamy do kontaktu!