Zmiany w otaczającym nas świecie niejako wymuszają stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Fakt jest natomiast taki, że zmiana urządzeń na taki, które charakteryzuje niski pobór prądu, jest niezwykle korzystna nie tylko w domach, ale również w firmach i przedsiębiorstwach. Jeżeli myślisz, że wymiana instalacji w Twojej firmie na taką energooszczędną, wymaga dużego nakładu, śpieszymy z pomocą. Kiedy wymieniasz elementy instalacji pneumatycznej na takie, które zużywają mniej prądu, możesz starać się o dofinansowanie od rządu w ramach białych certyfikatów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym są białe certyfikaty i jak je pozyskać. Przedstawimy obszar, w którym mogą być wykorzystane i pokażemy zalety, które za sobą niosą. Zapraszamy do lektury!

Co to są białe certyfikaty

Celem zmniejszenia kosztów, które musi ponieść przedsiębiorca, inwestując w przedsięwzięcia, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, Urząd Regulacji Energetyki wprowadził świadectwa efektywności energetycznej, czyli wcześniej wspomniane białe certyfikaty. Jest to realny mechanizm, który zapewnia wsparcie finansowe w planowanych inwestycjach. Same certyfikaty są potwierdzeniem ilości zaoszczędzonej energii, która spowodowana została przeprowadzoną modernizacją. Wnioski o nie należy składać do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, tj, przed podpisaniem umowy z wykonawcą czy zamówienia określonych materiałów, czy urządzeń. Co ciekawe, wynikające ze świadectw prawa majątkowe można sprzedać — są towarem na Towarowej Giełdzie Energii. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o aspektach prawnych czy formalnych, związanych z białymi certyfikatami, zajrzyj do Ustawy o efektywności energetycznej, z dnia 20 maja, 2016 roku. 

Na co można uzyskać świadectwo efektywności energetycznej?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Możesz złożyć wniosek o przyznanie świadectwa, jeżeli zamierzasz przeprowadzić w swojej firmie działania, które w efekcie doprowadzą do tego, że poprawi efektywność energetyczna Twojego przedsiębiorstwa. 

Konkretne działania wyszczególnione zostały w wyżej wymienionej ustawie, a konkretnie, w artykule 19.1 tejże. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Niektóre z tych punktów są dla nas szczególnie ważne — pośrednio (a w niektórych sytuacjach i bezpośrednio) dotyczą instalacji pneumatycznych. W związku z tym, planując wymianę bądź modernizację instalacji sprężonego powietrza, warto postawić na urządzenia energooszczędne.

Przykłady inwestycji, które najczęściej kwalifikują przedsiębiorców do uzyskania białych certyfikatów:

 • modernizacja instalacji ciepła i chłodu
 • izolacja sieci przemysłowych
 • przebudowa i remont budynków
 • ograniczenie strat związanych z poborem, przesyłem lub dystrybucją energii
 • modernizacja i automatyzacja procesów technologicznych i produkcyjnych
 • termoizolacja obiektów
 • modernizacja pomp
 • wymiana oświetlenia
 • wykonanie odzysku ciepła z instalacji sprężonego powietrza
 • oraz wiele innych.

Jeżeli na powyższej liście nie ma zagadnienia związanego z planowaną inwestycją, odsyłamy do ustawy. Żeby wymienić wszystkie z działań, które mogą uzyskać, musielibyśmy poświęcić im kilka artykułów.

Realne kwoty otrzymywane z białych certyfikatów

Czas na bardzo istotny aspekt – kwestie finansowe. Ile właściwie pieniędzy dostaje się po uzyskaniu świadectwa efektywności energetycznej? Czy można złożyć więcej niż jeden wniosek?

Nie podamy rzeczywistej kwoty – to wszystko zależy od tego, ile kosztowała inwestycja. Ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa uzyskują średnio 30% zwrotu z inwestycji, po sprzedaży białych certyfikatów. Warto przytoczyć jeden przypadek: jedno z przedsiębiorstw zainwestowało około 300 000 zł w modernizację instalacji cieplnej. Po uzyskaniu i sprzedaży uzyskał 50% poniesionych kosztów. To jednak nie wszystko – dzięki temu, że zaoszczędzono znaczną ilość energii, cała inwestycja zwróciła się ledwie po 9 miesiącach. 

Jak pozyskać białe certyfikaty

Sama procedura uzyskania certyfikatów efektywności energetycznej może się wydawać skomplikowana. W niektórych przypadkach rzeczywiście tak jest. Z tego względu, część przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie firmy, która zajmuje się tym od A do Z. 

Poniżej, w kilku krokach, przedstawiamy drogę do otrzymania białego certyfikatu. 

 1. Audyt efektywności energetycznej

To badanie, które ma na celu sprawdzenie potencjalnych oszczędności energii oraz proponuje możliwe rozwiązania techniczne. 

 1. Wniosek do Urzędu Regulacji Energetycznej

Po skończonym audycie należy przejść do części formalnej — wniosku, który składa się w Urzędzie Regulacji Energetycznej. Cały formularz dostępny jest na stronie URE. Warto do niego zajrzeć i sprawdzić, czy potrzebujesz pomocy w jego przygotowaniu.

 1. Decyzja

Jeżeli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, Urząd przyznaje Ci promesę, która gwarantuje przyznanie świadectwa. Sam certyfikat uzyskuje się dopiero po zakończeniu inwestycji.

 1. Sprzedaż

Uzyskane świadectwo możesz sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii i otrzymać ekwiwalent pieniężny.

Certyfikaty efektywności energetycznej, a instalacje pneumatyczne

Możesz uzyskać białe certyfikaty, jeżeli planujesz prace przy instalacji sprężonego powietrza. Oprócz korzyści finansowych, które wynikają z ich sprzedaży, istotna jest tutaj również oszczędność energii. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań maleją miesięczne koszty utrzymania w przedsiębiorstwie, co sprawia, że sama inwestycja szybko się zwraca. W przypadku zastosowania niektórych komponentów testy wykazują uzyskanie potencjału oszczędności energii o wartości przekraczającej 50%! 

Sama procedura związana z uzyskaniem i sprzedażą białych certyfikatów jest dosyć skomplikowana, natomiast zalety, które się z nimi wiążą, są nie tylko finansowe. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, wprowadzenie świadectw spowodowało uzyskanie około 2% oszczędności energii zużywanej przed przedsiębiorstwa przynależne do systemu. Wpływa to pozytywnie na środowisko, co — patrząc na to, co się dzieje z naszą planetą — jest szalenie ważne. 

Jeżeli planujesz prace związane z instalacjami pneumatycznymi, koniecznie skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie ofertę urządzeń i pozostałych elementów, które charakteryzują się niskim zużyciem energii.