Sprężarka powietrza wymaga znacznej ilości energii do pracy. Dlatego korzystne jest regularne sprawdzanie instalacji sprężonego powietrza w celu zmniejszenia kosztów. Jest to idealny sposób na zmniejszenie zużycia energii, wydłużenie żywotności urządzeń i zaoszczędzenie pieniędzy.

Stosując się do poniższych wskazówek, możesz uzyskać korzyści z bardziej efektywnego systemu sprężonego powietrza.

1. Zakup sprężarki odpowiedniej dla danego obiektu

Twoja firma ma określone potrzeby w zakresie sprężonego powietrza. Istnieje kilka różnych typów sprężarek i wszystkie mają swoje zalety. To, co najlepiej nadaje się na przykład do zastosowań produkcyjnych, może nie być najlepsze w służbie zdrowia lub przemyśle spożywczym, gdzie jakość powietrza pozostaje najważniejsza.

Niektóre typy sprężarek to:

  • Śrubowe
  • Tłokowe
  • Odśrodkowe
  • Pompa próżniowa
  • Bezolejowe

Możesz porozmawiać z ekspertami z Pneumatyka Łódź, aby dowiedzieć się, która sprężarka jest odpowiednia dla Ciebie.

2. Dbaj o rutynową pielęgnację

Jak każda inne urządzenie, sprężarka powietrza będzie działać dłużej, jeśli będziesz o nią dbać. Oznacza to regularną kontrolę systemu sprężonego powietrza, wymianę filtrów, sprawdzanie szczelności i opróżnianie spustów. Oznacza to monitorowanie:

  • poboru mocy,
  • ciśnienia,
  • przepływ powietrza,
  • temperatura.

Gdy cokolwiek wydaje się nie być normalne, zawsze można zlecić wykwalifikowanemu technikowi przyjazd i przyjrzenie się sprzętowi. Innym sposobem na upewnienie się, że Twój sprzęt jest w dobrym stanie, jest zaplanowanie regularnych prewencyjnych wizyt konserwacyjnych.

3. Zaplanuj prewencyjne wizyty serwisowe

Twoja sprężarka powietrza jest znaczącą inwestycją w Twojej firmie. Kiedy dokonujesz inwestycji, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest upewnienie się, że dobrze o nią dbasz, aby mogła pracować dłużej.

Z czasem sprężarki powietrza ulegają awarii. Ale kiedy wykwalifikowany technik sprawdza maszynę i przeprowadza rutynową konserwację regularnie, oszczędzasz pieniądze w dłuższej perspektywie. Niewielka ilość pieniędzy wydana na ten cel jest bardziej opłacalna niż to, co się dzieje, gdy nagle powstaje poważny problem. Proaktywne podejście do konserwacji zapobiegawczej może sprawić, że Twój sprzęt będzie działał dłużej.

4. Wybór odpowiedniej sprężarki do Twojego zapotrzebowania

Niezależnie od tego, czy chodzi o układ obiektu, czy o branżę, w której działasz, Twoja firma ma specyficzne i unikalne potrzeby. Ważne jest, aby na początku zakupić sprężarkę dostosowaną do nich. Jeśli nie wiesz, co to może oznaczać, z pewnością pomoże Ci rozmowa z doświadczonym specjalistą. Posiadanie odpowiedniej sprężarki na początku pomoże upewnić się, że nie przepracujesz swojego systemu i nie wydasz pieniędzy, których nie potrzebujesz.

5. Znajdź chłodniejsze powietrze wlotowe

Chłodne powietrze wymaga mniej energii do pełnej kompresji niż ciepłe. Przeniesienie wlotu do chłodniejszego obszaru może poprawić wydajność systemu. W rzeczywistości spadek o 20 stopni może obniżyć koszty nawet o 3,8%.

6. Optymalizacje instalacji sprężonego powietrza

Kilka prostych zmian w układzie systemu sprężonego powietrza może spowodować znaczne różnice w kosztach energii. Na przykład upewnienie się, że w systemie przepływu powietrza nie ma zagięć lub załamań, może pomóc w obniżeniu kosztów i zapewnić, że części nie ulegną uszkodzeniu. Być może można zmniejszyć odległość, jaką musi pokonać powietrze do sprężarki. Przyjrzyj się osuszaczom, filtrom lub separatorom, które mogą powodować spadki ciśnienia. Upewnij się, że te obszary działają tak efektywnie, jak to możliwe.

Sprawdź, podstawowe informacje o filtracji sprężonego powietrza.

7. Zaawansowany monitoring

Podczas optymalizacji systemu ważne jest wykorzystanie danych. Zaawansowany monitoring daje dokładny wgląd w to, czy zmiany, które wprowadzasz, oszczędzają energię.

System monitorowania, który działa w najnowszej technologii mobilnej, daje pełny obraz zużycia energii, i jest dostępny 24/7. To daje Ci możliwość podejmowania decyzji dotyczących Twojej firmy i zużycia energii w ciągu kilku sekund.

Dowiedz się więcej o tym, jak można oszczędzać energię

System sprężonego powietrza może być bardzo złożony. Jeśli wypróbowałeś już niektóre z powyższych sugestii lub nie wiesz, jak dokonać modyfikacji, pomocna może okazać się rozmowa z doświadczoną osobą. W Pneumatyka Łódź zawsze chętnie pomożemy Ci zoptymalizować konfigurację sprężarki i uczynić ją tak wydajną, jak to tylko możliwe. Skontaktuj się z nami już dziś!