Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz przemysłowy? Wybór prawidłowego ciśnieniomierza przemysłowego może być nie lada wyzwaniem. Przyjrzyjmy się, jak dobrać manometr przemysłowy.

1. Czy manometr przemysłowy spełnia wymagania pomiaru procesu?

Wymagania dotyczące pomiaru ciśnienia w przemyśle dotyczą przede wszystkim zakresu i dokładności. W przypadku testu statycznego (lub powolnej zmiany), maksymalna wartość mierzonego ciśnienia jest określona jako dwie trzecie pełnej wartości manometru przemysłowego. Natomiast w przypadku ciśnienia pulsującego (wahającego się), maksymalna wartość mierzonego ciśnienia jest wybierana jako ciśnienie połowy pełnej wartości.

2. Środowisko pracy ciśnieniomierzy przemysłowych

Biorąc pod uwagę wybór odpowiedniego manometru, zwróć uwagę na środowisko dla przemysłowego pomiaru ciśnienia, które obejmuje między innymi: 

 • temperaturę otoczenia, 
 • korozję, 
 • wibracje, 
 • wilgotność. 

Materiały, z których wykonana jest obudowa manometru, muszą być odporne na środowisko pracy. Manometry ze stali nierdzewnej są preferowane do środowisk agresywnych lub korozyjnych, a obudowy wodoodporne są preferowane do użytku zewnętrznego.

3. Charakterystyka mierzonego medium ciśnieniomierza przemysłowego

Istotną cechę, jaką musisz przeanalizować przy wyborze odpowiedniego manometru, jest charakterystyka mediów do pomiaru ciśnienia przemysłowego, takich jak:

 • stan skupienia (gaz, ciecz), 
 • temperatura, 
 • lepkość, 
 • korozyjność, 
 • stopień zanieczyszczenia, 
 • stopień łatwopalności i wybuchowości. 

Istnieje miernik tlenu, miernik acetylenu i odporne na korozję manometry, odporne na wysoką temperaturę manometry, manometry membranowe itp. z oznaczeniem „bez oleju”, które są specjalnie używane do specjalnych mediów. Skontaktuj się ze specjalistami Pneumatyka Łódź, jeśli masz do czynienia z nietypowym medium.

4. Czy wartości z ciśnieniomierza przemysłowego są możliwe do odczytu przez pracowników?

Pamiętaj o tym, kto będzie odczytywał wartości z dobranego manometru. Masz możliwość wyboru mierników detekcji o różnych średnicach manometru (wymiarach zewnętrznych) w zależności od miejsca zastosowania i oświetlenia. 

5. Co wybrać: manometr stały czy przenośny?

Pytanie może wydawać się banalne, ale istnieją zarówno ciśnieniomierze przenośne, jak i stacjonarne, a wybór pomiędzy nimi należy uzależnić od własnych potrzeb.

Ciśnieniomierze przenośne są często elektroniczne i pozwalają na przeprowadzanie punktualnych pomiarów i kontroli w przemyśle lub w laboratorium. 

Ciśnieniomierze stałe mechaniczne lub elektroniczne pozwalają na stałą kontrolę ciśnienia w procesach przemysłowych.

6. Manometr z wyświetlaczem analogowym czy cyfrowym?

Ciśnieniomierze można podzielić na dwie zasadnicze grupy: manometry z wyświetlaczem analogowym i manometry z wyświetlaczem cyfrowym.

Manometry analogowe

Chociaż manometry z kolumną cieczową nadal można znaleźć w niektórych zastosowaniach, manometry analogowe zazwyczaj wykorzystują proces mechaniczny do przesuwania wskazówki na tarczy pod wpływem ciśnienia.

Zalety manometrów analogowych:

 • Nie wymagają zasilania, więc mogą pracować w sposób ciągły bez konieczności wymiany baterii lub instalacji zasilacza.
 • Są solidnie wykonane i zaprojektowane tak, aby były odporne na wstrząsy i wibracje, dzięki czemu mogą być stosowane w wielu sektorach przemysłu, nawet w ciężkich warunkach.
 • Umożliwiają szybką wizualizację poziomu ciśnienia. 

Wady manometrów analogowych:

 • Ich odczyt jest mniej dokładny i narażony na błędy (np. błędy paralaksy).
 • Ich pomiar nie może być wykorzystany w systemie sterowania procesem.

Manometry cyfrowe

Manometry cyfrowe przetwarzają ciśnienie na sygnał elektryczny i wyświetlają pomiar na ekranie, dlatego zawierają układ elektroniczny, który wymaga źródła zasilania.

Zalety manometrów cyfrowych:

 • Cyfrowy wyświetlacz oferuje łatwy i precyzyjny odczyt wartości.
 • Dzięki elektronice oferują więcej funkcji, takich jak wybór jednostki pomiarowej, przechowywanie wartości maksymalnych, itp.
 • Mogą być wyposażone w wyjście do zastosowania w systemie sterowania procesem.

Wady manometrów cyfrowych:

 • Wymagają baterii lub stałego źródła zasilania.

7. Wybierz właściwy typ manometru

Wewnątrz manometru znajdują się różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, których zdolność do odkształcania się w określony sposób pod wpływem ciśnienia jest wykorzystywana.

Manometry z rurką Bourdona

Ten typ manometru ma postać zakrzywionej rurki o owalnym profilu. Ciśnienie mierzonej cieczy działa wewnątrz rurki, a rurka prostuje się, gdy ciśnienie wzrasta. Mechanizm wzmacnia ruchy rurki i przekształca je w ruch obrotowy igły.

Manometry z rurką Bourdona są stosowane dla ciśnień od 0,6 do 4000 bar, są wrażliwe na nadciśnienie. W przypadku mediów agresywnych materiał rurki Bourdona musi być odpowiednio dobrany.

Manometry membranowe

Ciśnienie cieczy jest wywierane na jedną stronę cienkiej, pofałdowanej membrany. Mechanizm przekształca odkształcenie membrany w ruch obrotowy igły. 

Manometry membranowe mierzą ciśnienia od 16 mbar do 40 bar i mogą tolerować bardzo wysokie nadciśnienia. Membrana jest łatwiejsza do ochrony przed agresywnymi cieczami, można na nią nałożyć powłokę ochronną lub film pośredni.

Manometry kapsułowe

Kapsuła wykonana jest z dwóch membran połączonych na swoim obwodzie, tworząc szczelną jamę. Ciśnienie cieczy jest stosowane wewnątrz kapsuły, która rozszerza się zgodnie ze zmianami ciśnienia. Mechanizm przekształca odkształcenie kapsuły w ruch obrotowy igły.

Manometry kapsułowe stosowane są dla niskich ciśnień od 2,5 do 600 mbar i mają ograniczoną odporność na nadciśnienie.

Manometry mieszkowe

Ciśnienie cieczy jest wywierane wewnątrz mieszka (cienkościenny cylinder pierścieniowy). Mechanizm przetwarza zmiany długości mieszka na obrót igły.

Manometry mieszkowe stosowane są dla niskich ciśnień od 60 do 1.000 mbar.

W codziennej produkcji, różne manometry przemysłowe są niezbędne jako wspólny instrument pomiarowy. Skontaktuj się ze specjalistami Pneumatyka Łódź, by dobrać odpowiedni dla Twojego zastosowania manometr przemysłowy.